Εσπερινό ΕΠΑΛ Γιαννιτσών

Την Τετάρτη 24 Απριλίου 20124, εκπαιδευτές και εκπαιδευόμενοί μας επισκέφτηκαν το Εσπερινό Επάλ Γιαννιτσών. Η Διευθύντρια του σχολείου, κα Μ. Καρύπη και οι εκπαιδευτές του ΕΠΑΛ μας υποδέχτηκαν στους χώρους εργασίας των διάφορων τμημάτων και ειδικοτήτων, όπου μας έδειξαν τον εξοπλισμό και μας ενημέρωσαν για τις δράσεις τους και τις προοπτικές που ανοίγονται στους απόφοιτους ενός του Εσπερινού Επάλ και για τη συνέχεια μπορεί να δώσεις τις σπουδές του ο απόφοιτος σε ένα ΙΕΚ (ΣΑΕΚ), στο Πανεπιστήμιο, την Μαθητεία κ.α. Αντιληφθήκαμε όλοι ότι οι εξελίξεις τρέχουν στην προσπάθεια της Ε.Ε. σε συνεργασία με τις εθνικής εκπαιδευτικές αρχές, να βοηθήσουν τους νέους ανθρώπους να αποκτήσουν την μεγαλύτερη δυνατή εξειδίκευση και ευελιξία στον τομέα της παγκοσμιοποιημένης και διαρκώς εξελισσόμενης αγοράς εργασίας. Οι εκπαιδευόμενοι άκουσαν την ενημέρωση με μεγάλο ενδιαφέρον, έμαθαν πολύτιμα πράγματα που διεύρυναν τις γνώσεις τους για τη συνέχιση των σπουδών τους και για τις προοπτικές της αγοράς εργασίας, όπως διαμορφώνονται σήμερα, υπέβαλαν ερωτήσεις, λύθηκαν απορίες και ολοκληρώθηκε η ενημέρωση-παρουσίαση. Ευχαριστούμε την κυρία Καρύπη και τους συνεργάτες της και ελπίζω όσα χρήσιμα ακούστηκαν να βοηθήσουν τους εκπαιδευόμενούς μας στη συνέχεια των σπουδών τους, μετά την ολοκλήρωση της υποχρεωτικής εκπαίδευσης και την απόκτηση Απολυτηρίου Γυμνασίου από το ΣΔΕ.