Εκπαιδευτική επίσκεψη-Βόλος & Πήλιο

Την Παρασκευή 26 Απριλίου 2024, ολοκληρώσαμε τη λειτουργία του σχολείου ενόψει των διακοπών του Πάσχα με τον πιο ευχάριστο, οικολογικό αλλά και εκπαιδευτικά οφέλιμο τρόπο. Υλοποιήσαμε εκπαιδευτική επίσκεψη στην πόλη του Βόλου και σε περιοχές του Πηλίου. Ξεκινήσαμε από την Μακρυνίτσα, όπου επισκεφτήκαμε το ένα από τα επτά παραδοσιακά αρχοντικά της περιοχής που έχουν απομείνει (Αρχοντικό Βατσαρέα Μαυράκη) και το οποίο φιλοξενεί ΚΕΝΤΡΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΜΑΚΡΙΝΙΤΣΑΣ. Ο συνάδελφος Παναγιώτης Βίγκλας μας υποδέχθηκε εγκάρδια και μας πρόσφερε μία υπέροχη ξενάγηση και ενημέρωση για τις δράσεις του ΚΠΕ, για την ιστορία, την παράδοση, τη χλωρίδα και πανίδα της περιοχής. Μας πρόσφερε σημαντικά δώρα με περιεχόμενο όλα τα παραπάνω, τον ευχαριστήσαμε εγκάρδια και στη συνέχεια κατηφορίσαμε για καφέ στην πλατεία της Μακρυνίτσας, κάτω από το μαγευτικό πλάτανο και με την υπέροχη θέα του Παγασητικού Κόλπου μαζί με το λιμάνι και την πόλη του Βόλου. Κατεβαίνοντας προς την Πορταριά επισκεφτήκαμε την Ιερά Μονή Παναγίας της Οδηγήτριας, μετόχι της Μονής Φιλοθέου του Αγίου Όρους, όπου μία τις μοναχές της αδελφότητας μας ξενάγησε στη Μονή και μας πρόσφερε ένα κέρασμα. Φτάσαμε στην πόλη του Βόλου όπου, μετά από μία βόλτα στην παραλία, σταματήσαμε για γεύμα σε ένα παραδοσιακό τσιπουράδικο της περιοχής, δίπλα στην εκκλησία των Αγίων Κωνσταντίνου και Ελένης. Το απόγευμα επισκεφτήκαμε το αδελφό ΣΔΕ Βόλου, όπου οι μουσικοί εκπαιδευόμενοι του σχολείου μας έκαναν δυναμική είσοδο με χορό και τραγούδι για τους οικοδεσπότες εκπαιδευόμενους και εκπαιδευτές του Σχολείου του Βόλου. Αφού γνωρισθήκαμε, ξεναγηθήκαμε στους χώρους του ιδιόκτητου κτηρίου του ΣΔΕ Βόλου, ανταλλάξαμε δώρα και ευχές για το Πάσχα με το διευθυντή του ΣΔΕ, κ. Λίνο Βίγκλα και τους συναδέλφους, χορέψαμε όλοι μαζί και αναχωρήσαμε για επιστροφή στην Γουμένισσα.

Ευχόμαστε Καλή Ανάσταση και καλή ανάταση ψυχών σε όλους μας!