Επέτειος 25ης Μαρτίου 1821

Την Παρασκευή 22/03/2024, παρουσιάστηκε στο Σχολείο μας μία ωριαία γιορτή, που αφιερώθηκε στη θρησκευτική εορτή του Ευαγγελισμού και στην Εθνική Εορτή της 25ης Μαρτίου. Την οργάνωση και υλοποίηση  επιμελήθηκε η φιλόλογος του ΣΔΕ, κα Ασπασία Δέλλιου. Με εκκίνηση το Απολυτίκιο του Ευαγγελισμού της Θεοτόκου, η  γιορτή περιέλαβε ένα σύντομο βίντεο με τα κυριότερα ιστορικά γεγονότα των προεπαναστατικών και επαναστατικών χρόνων διανθισμένο με σχετικά τραγούδια παραδοσιακά και σύγχρονα. Από αυτά οι εκπαιδευόμενοι του σχολείου ερμήνευσαν τέσσερα τραγούδια εν είδει χορωδίας και τρία τα απέδωσαν χορευτικά. Επίσης, συμμετείχαν με απαγγελίες, όπως: του όρκου της Φιλικής Εταιρείας και κειμένων σχετικών με τα γεγονότα, που οδήγησαν στην επίσημη ανακήρυξη της Ελλάδας ως πλήρως ανεξάρτητου κράτους. Ο συμμετοχικός και βιωματικός χαρακτήρας της γιορτής μας κορυφώθηκε με το χορευτικό μέρος, όπου οι εκπαιδευόμενοι με λεβεντιά αλλά και συναισθηματική φόρτιση συνόδευσαν τα κυριότερα τραγούδια. Ο Διευθυντής του Σχολείου, ευχαρίστησε όλους τους πονήσαντες και συνόψισε όσα προηγήθηκαν λέγοντας: “Πριν την επιτυχημένη Επανάσταση, προηγήθηκαν αρκετές ατυχείς απόπειρες με μεγάλο κόστος σε αίμα αλλά και απογοήτευση των αγωνιστών. Παρόλα αυτά, παρόλη την χαοτική αναντιστοιχία δυνάμεων Ελλήνων και Οθωμανών, παρόλη τη διεθνή εχθρότητα για το εγχείρημα και προπαντός παρόλα τα 400 χρόνια σκλαβιάς, το ηθικό των αδούλωτων ελληνικών ψυχών δεν κάμφθηκε και η Ελλάδα πέτυχε την ίδρυση ενός ανεξάρτητου κράτους, δείχνοντας και ανοίγοντας το δρόμο και στους άλλους βαλκανικούς λαούς”. Αφού ψάλαμε τον Εθνικό Ύμνο, ολοκληρώθηκε το αφιέρωμα.